NAKM

DEGERLI DOSTLAR UYE OLARAK BIZIMLE BU YOLDA YURUYUN...
NAKM

Norvecdeki Alevi dusuncesine sahip olan canlarin bulusma noktasi....

ALEVİLİK?TE İNSAN

Paylaş

ALEVI

ALEVİLİK?TE İNSAN

Mesaj tarafından ALEVI Bir Cuma Mart 21, 2008 6:48 pm

Sayın Canlar. (Bu benim cok saygi duydugum bir buyugumuzun gorusleridir bende sizlerle paylasmak istedim)
    Benim bu güne kadar yaşadıklarıma, öğrendiklerime, okuduklarıma ve tecrübelerime göre.
    Bizim inancımız ve felsefemiz şunu söylüyor, diyor ki insan ol, insanlıktan çıkma, insanlık görevini yap, ve bunları aşağıda tek, tek açıklamaya çalışacağım.

Milattan önce ve milattan sonra.
    Milat demek, Hıristiyanların inançlarına göre, Allah'ın oğlu sayılan İsa peygamberin doğumu ile başlayan tarih, yanı bu gün olan tarihimizdir, Milattan, kaç milyon sene önce insanların yaşadığını bilmiyorum, bunun içinde insanı, insanlığı, Milattan sonrasını inancımıza göre incelemeye çalışacağım,
    20 Nisan 570 : Hz. Muhammed Miladi tarihe göre Pazartesi günü
    sabaha karşı Mekke'de dünyaya geldi. (Kaynak: M.A.Balaban) (Bazı kaynaklar
    doğum gününde birleşmelerine rağmen, doğum yılını 571 olarak belirtirler)
    ve Miladi takvime göre 21 Mart 598 yilinda Mekke?de, Kabe?de Hz. Ali? doğdu,
    işte, Hz. Muhammed ve Hz. Ali ile bizim inancımız ve felsefemizde, doğdu, bilindiği gibi Hz. Muhammed kırk yaşında peygamber oldu, bunun içinde bazı mezheplerde, kırk yaşına gelinceye kadar işlemiş oldukları günahları, hataları af olur düşüncesine kapılarak yanlış yola giderler, ve kırk yaşından sonra ümitlerini Allah'a ve peygambere bağlarlar.
    Amma Alevi kesimi,
    Ailelerinden, cemaatlarından aldıkları terbiyeye, edebe ve inanca göre, yaş kaç olursa olsun, işlediği bir günah, bir suç, bir hata ve bir yanlış, cemaat gözünde yanlıştır, ancak ki, Cemaat yaşına ve çaresizliğine ( çaresizliğe uğradı ise ) bakarak af edilip edilmeyeceğine karar verir, eğer cemaat af etti ise, inancımıza göre Allah da af eder,
    buna dayanarak insanı öğrenmek gerekiyor, buna bağlı olarak inancımızın derinliğini, ve insanın nasıl olması gerektiğini öğrenmeye çalışacağız.
    Bu konuya bağlı.
    İnsan nedir, İnsan haksızlıkları, İnsan nasıl olmalı, İnsanlık nedir,
    Bunları incelemek için aşağıda açıklamaya çalışacağım.

Bizim Alevi olarak ve inancımız doğrultusunda, buna da bağlı felsefemiz gereği,
    bizler Yüce Allah?ın ne yerde nede gökte olduğuna inanırız, bizler hep deriz ki, Allah insandadır,(Hak insandadır).
    Not: (eğer ki bir insan, Allah'a inanıp Allah var diyor ise, Allah var, eğer o insan inanmayıp, Allah yok diyor ise Allah yoktur işte bunun içindir ki, biz diyoruz ki Allah insandadır.)
    ve bunun için de önce insan nedir, insan nasıl olmalı, insanın diğer canlılarda ki farkı nedir.

Forum Saati Perş. Nis. 19, 2018 10:41 pm